IQ FLEX

Опис

Рамниот скенер IQ FLEX е идеален за кревки оригинали, скенирање книги, текстил и уметнички дела што би сакале да ги трансформирате во дигитална содржина. Погоден за употреба од уметници, колеџи, дизајнери, архивисти, агенции, репро продавници, текстил, мебел, градежништво и инженеринг

IQ FLEX е разноврсен со опции за големи димензии на документи, скенирање за печатење и скенирање книги со разделување страници и автоматско отстранување на преклопот на ‘рбетот. Обележете ги документите додека ги скенирате и копирате директно од екранот на допир. Додадете компјутер и нашиот наградуван софтвер Nextimage за да го ослободите целиот потенцијал на скенерот. На овој начин пристапувате до повеќе опции со поголем избор на функционалности. Кликнете тука за да дознаете повеќе за Nextimage.

Може да скенирате документи поголеми од областа за стакло за скенирање. Всушност до големина А1 / Д.

ПЕТ КАРАКТЕРИСТИКИ КОИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАТ

Долги скенови
Може да скенирате документи поголеми од областа за стакло за скенирање. Всушност до големина А1 / Д.

Остри слики
Оптичка резолуција до 1200 dpi.

Поврзување
Скенирајте преку Етернет, Wi-Fi или испратете датотеки директно на вашиот USB мемориски стик.

Изберете го вашиот облак
Скенирајте лесно на Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive и Box.com.

Режим за скенирање книги
Режим за скенирање книги лесен за употреба со разделување на страници и елиминација на преклопот на ‘рбетот.

ТЕХНОЛОГИЈА

Contex CleanScan ЗНД
Технологијата Contex CleanScan се базира на прилагодени CIS модули со двострано LED светло и двојна дифузија.

Contex CFR (отстранување на раб во боја)
Отстранување на раб во боја (CFR) е патент на Контекс. Фрингирањето во боја е природна последица на технологијата на ЗНД, последователно трепкајќи R-G-B. Благодарение на иновативното размислување на Контекс, CFR ќе го отстрани овој проблем со напредната технологија за филтрирање.

SmartShare
Ова им овозможува на сите корисници во работната група да управуваат со скенерот од нивниот сопствен компјутер преку Етернет.

Технички карактеристики 

 IQ FLEX 

 

Големини на скенирање
Максимален стандард, површина за скенирање 18 x 24 “(457 x 610 mm)
Површина на подлогата за скенирање 19 x 25,2 “(487 x 639,6 mm)
Максимална големина на образецот, двостепено скенирање 24 x 36 “(610 x 914 mm) и

Брзина на скенирање
Област за целосно скенирање
во RGB боја или сива скала / монохроматски со резолуција од 200dpi за 6 секунди
Технологија за обработка на слики
Оптичка резолуција 1200 1200 dpi
Максимална резолуција 9600 dpi
CIS Contex CleanScan + технологија за скенирање
Точност 0,1% 1 пиксел
Преземање податоци (боја / моно) 48-битно / 16-битно Простор во боја на Adobe RGB / Уред RGB / RAW RGB / sRGB
Ефективни пиксели 23017 пиксели (ш) x 30217 пиксели (г)
Усогласеност со препораките за Energy Star

Поврзување
Поддржани оперативни системи
(вклучително и драјвери) 64-битни Виндоус 10, 8, 7 и Виста
Формати на датотеки TIF, JPG, PDF, PDF / A, DWF, CALS, BMP,
JPEG-2000 (JP2), JPEG2000 проширен (JPX),
TIF-G3, TIF-G4, PDF со повеќе страници, итн.
Преземете Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive,
Box.com, прашума 365 готов
Gb Ethernet мрежна врска (Windows)
Вклучен е комунален софтвер за вмрежување и пристап до облак на Контекс ЛИНК,
Алатка за одржување на широк системски двигател и скенер
Изборен софтвер Nextimage5, AutoCAD ©, Microstation ©,
ArcGIS © и сите други CAD и GIS програми, како и драјверот & $ – бит TWAIN за употреба со други програми за сликање

Вградени карактеристики на контролорот
Монитор со екран на допир 7 инчен монитор, 800 x 480 пиксели
Атом Qiad-јадрен процесор
Меморија (рам / блиц) 8 GB / 16 GB
Дестинации мрежни компјутери, облак, е-пошта,
Копз и УСБ-клуч (USB 3.0)
Поддржани формати на датотеки PDF, PDF / A, TIF и JPG
Поддржани печатари Голем број HP, Canon и EPSON печатач со широк формат

Моќ, тежина и димензии
Моќност (подготвен / режим на мирување / скенирање) Макс 10W / 0,5 W / 23W
во согласност со препораката за ENERGY STAR
Напојување 100 – 240V, 60 / 50Hz
Тежина и димензии (В x Ш x В)
неотпакуван скенер 35 кг (661 x 1176 x 194 mm)
Тежина на скенер за пакети 43 кг
Пакување EPE заштитна пена внатре
дебели картонски кутии

Сертификати и гаранција
Максимална работна просторија 400 С
Усогласеност со сертификати RoHS, CUL, Царинска унија, CCC, VCCI,
KC, BSMI, Ukr, ENERGY STAR
Безбедност IEC 60950. Сертификати: cUL (САД и Канада),
CE (Европа), CCC (Кина), ICES (Канада),
PSE (Јапонија), EAC (Русија, Казахстан, Белорусија),
КЦ (Кореја), БСМИ (Тајван), Укр (Украина)
и БИС (Индија)
Електромагнетна компатибилност (ЕМС) е во согласност со барањата од класа А.
вклучувајќи ги правилата на FCC (САД), CES (Канада),
Директиви за ЕМС (Европа), CCC (Кина), VCC (Јапонија),
ЕАЦ (Русија, Казахстан, Белорусија),
КЦ (Кореја), БСМИ (Тајван), Укр (Украина) и БИС (Индија)
ЕНЕРГЕТСКА STВЕЗДА ©, Eup (ЕУ), WEEE (ЕУ),
RoHS (ЕУ) и REACH (ЕУ)
Земја на потекло Развиена во Данска, произведена во Кина
Гаранција Гаранција 2 години.
Брза и лесна замена на делови.
Содржина на пакетот Скенер, етернет кабел (2м), Wi-Fi етернет пакет,
надворешно напојување, прирачник за инсталација,
прирачник за чистење и калибрација,
лист за калибрација и крпа за чистење